Урок 2. Профілактика захворювань нервової системи

Урок 2
Тема: Профілактика захворювань нервової системи.

1. Нервові хвороби, загальна характеристика
   Одне з найбільш часто поширених виразів — «нервові клітини не відновлюються". І виникло воно не на порожньому місці — нервова система відіграє величезну, можна навіть сказати, провідну роль у функціонуванні організму. Саме нервова система відповідає за роботу всіх органів і систем, починаючи від биття серця і закінчуючи зростанням нігтів і волосся. Звичайно ж, роль всіх інших внутрішніх органів недооцінювати не можна. Але не забувайте про те, що самостійно жоден орган функціонувати не буде. Саме нервова система є своєрідною зв'язуючою ланкою і передає імпульси до головного мозку. Але, на жаль, і нервова система під впливом будь-яких несприятливих факторів може дати збій в роботі.
   Нервові хвороби — захворювання нервової системи, що виникають унаслідок анатомічних чи функціональних змін нервових структур і нервових процесів. 
  Ознаки захворювань нервової системи: головний біль, паралічі, судоми, порушення рефлексів, розлади чутливості тощо.
Причини порушень діяльності нервової системи можуть бути різні: 
· Зовнішні впливи: механічні травми та електричне ураження центральних і периферичних структур нервової системи ; 
· Перегрівання та переохолодження організму (запалення нервів, оболонок спинного та головного мозку); 
· Інфекційні захворювання, спричинені вірусами, бактеріями; 
· Дія токсичних речовин; 
· Порушення обміну речовин, голодування, нестача вітамінв, особливо групи В; 
· Погіршення або припинення кровопостачання певної ділянки нервової системи; 
· Вживання наркотиків, алкоголю та куріння.

За характером порушень хвороби нервової системи поділяться на 
● органічні (викликані порушенням будови її структур);
● функціональні (викликані порушенням діяльності її структур, при тимчасовому характері не становить небезпеки для життя хворого й піддається лікуванню).

За походженням хвороби нервової системи поділяють на

2. Різновиди нервових захворювань
ІНФЕКЦІЙНІ ЗАХВОРЮВАННЯ НЕРВОВОЇ СИСТЕМИ.
ЕНЦЕФАЛІТ
 Запалення головного мозку (стійкі порушення роботи нервової системи, зумовлені руйнуванням нейронів мозку; розростанням сполучної тканини з утворенням у мозку порожнин, рубців тощо). Дуже небезпечне захворювання, яке може призвести до смерті людини. 
   Збудник: вірус енцефаліту.
  Шляхи зараження: укуси кліщів, комарів; уживання сирого молока та молочних продуктів інфікованих кіз; ускладнення інфекційних хвороб (кір. вітряна віспа).
   Симптоми хвороби: висока температура тіла, порушення свідомості, сильний головний біль, нудота і блювота.
ХВОРОБА ЛАЙМА.
   Хвороба отримала назву від назви американського містечка Старий Лайм, у якому її виявили вперше, однак ця хвороба трапляється і на всіх інших континентах, окрім хіба що Антарктиди.
   Збудник : спіралеподібна бактерія борелія, що потрапляє в організм людини через укуси кліщів (людина для борелії є випадкове місце проживання, бо зазвичай вона вражає диких копитних)
МЕНІНГІТ 

   Це запалення оболонок головного та спинного мозку. Розрізняють вірусну й бактеріальну форми менінгіту.
   Збудники: бактерії (найчастіше менінгокок), віруси, одноклітинні гриби й деякі паразитичні черви.
   Причини: дія хвороботворних мікроорганізмів або певних речовин (деякі антибіотики, протизапальні засоби та інші препарати), які здатні спричиняти запальні процеси в оболонці мозку, переохолодження голови й усього тіла.
   Симптоми хвороби: висока температура тіла, порушення свідомості, сильний головний біль, дрібний висни на тілі (можна виявити протягом 1 — 3 год); почервоніння горла н мигдаликів, нудота і блювота, судоми, непритомність, марення, сонливість, за проявами ця хвороба нагадує грип.
   Шляхи зараження: немиті руки або повітряно — крапельний шлях.
   Наслідки хвороби: періодичні головні болі, зниження слуху, зору, запаморочення, епілептичні напади, параліч.
Профілактика менінгіту:
● дотримання правил особистої гігієни;
● у деяких випадках можлива вакцинація від певних збудників менінгіту;
● не зловживати ліками, що здатні спричиняти запал
ПОЛІОМІЄЛІТ 

   Гостре вірусне інфекційне захворювання, яке може призвести до враження центральної та периферичної нервової системи. Найбільш вразливими до нього є діти віком до 5 років.
   Збудник: вірус поліомієліту.
  Наслідки: у випадку враження центральної нервової системи можливий параліч або навіть смерть хворого, хворобу легко попередити, але неможливо вилікувати.
   Профілактика поліомієліту: щеплення.

СУДИННІ ЗАХВОРЮВАННЯ МОЗКУ.

МІГРЕНЬ 
  Періодичний спазм мозкових судин.
 Симптоми хвороби: характерні гострі приступи головного болю пульсуючого характеру, що періодично повторюються, запаморочення, порушення зору, нудота та іноді блювання.
МОЗКОВИЙ ІНСУЛЬТ 

  Захворюванням нервової системи, що зумовлене порушенням кровопостачання головного мозку або крововиливом у тканини мозку.
  Причини хвороби: у людей літнього віку атеросклероз із утворенням кров'яного згустку (тромбу) або гіпертонічна хвороба, у молодих людей — вроджені вади артерій.
   Наслідки хвороби: спричиняє руйнування нейронів певної ділянки мозку (уражені клітини нездатні регулювати роботу відповідних частин тіла, що призводить до тимчасової чи стійкої втрати їхньої функції), порушує нормальну роботу головного мозку, стискаючи його тканини.
ГІДРОЦЕФАЛІЯ 

   Порушення з будь — яких причин циркуляції спинномозкової рідини. Збільшення тиску всередині черепа призводить до порушень функціонування кори півкуль, а розміри черепа збільшуються.

ТРАВМАТИЧНІ УРАЖЕННЯ НЕРВОВОЇ СИСТЕМИ.

ПАРАЛІЧ 
   Ушкодження рухових ділянок головного мозку або нервових провідних шляхів спинного мозку. Пам'ять та розумова діяльність при цьому не порушуються.

ДЕГЕНЕРАТИВНІ ХВОРОБИ НЕРВОВОЇ СИСТЕМИ.

ЕПІЛЕПСІЯ 
    Неврологічні розлади, що характеризуються виникненням судом. Епілепсія трапляється в однієї людини з 200.
   Причини хвороби: спадковість, пухлина головного мозку, запалення головного мозку (менінгіт, енцефаліт), травма голови, інсульт, зловживання алкоголем, іноді стрес, безсоння, зниження рівня глюкози в крові, спалахи світла чи голосні звуки.
    Симптоми епілепсії: епілептичні напади характеризуються неконтрольованою, хаотичною електричною активністю в головному мозку (хвора людина втрачає здатність сприймати й аналізувати сенсорну інформацію і контролювати м'язи), під час сильних нападів епілепсії хворий непритомніє, падає, у нього розвиваються судоми, що тривають декілька хвилин, слабкі напади характеризуються короткочасною непритомністю, без судом.
РОЗСІЯНИЙ СКЛЕРОЗ 

   Захворювання нервової системи внаслідок імунно обумовленого ураження мієліну, що призводить до оголення волокон та порушення проведення імпульсів по них.
   Симптоми розсіяного склерозу: погіршення зору або двоїння в очах, частковий параліч, слабкість і спазми у м'язах, біль під час рухів, порушення ходи, порушення координації та рівноваги, можливі порушення чутливості, оніміння, проблеми з ковтанням, зором, мовленням, втрата працездатності.
    Періоди загострення можуть тривати кілька тижнів, періоди ремісії (покращення стану) — місяці або роки. Розсіяний склероз розвивається внаслідок імунно обумовленого ураження мієліну, що призводить до оголення волокон та порушен ня проведення імпульсів по них
ХВОРОБА ПАРКІНСОНА 

    Дегенеративне захворювання головного мозку, яке розвивається в однієї з кожних 200 осіб віком понад 60 років (спричиняється прогресуючою загибеллю нейронів сірої речовини мозку, які відповідають за синтез нейропередавача дофаміну). Чоловіки хворіють частіше від жінок.
    Симптоми хвороби: твердість, негнучкість м'язів, уповільнення рухів, порушення координації рухів, мови, неспроможність виконувати звичайні дії, збіднення міміки, тремор (тремтіння рук) у стані спокою, у важких випадках виникає депресія і тривога, втрата рівноваги й порушення пам'яті.
    Причини хвороби: прогресуюча загибель нейронів сірої речовини мозку, які відповідають за синтез нейропередавача дофаміну, що бере участь у регуляції рухової активності.
  Мета лікування хвороби полягає у підвищенні вмісту дофаміну в головному мозку та послабленні дії антагоніста дофаміну — ацетилхоліну.
ХВОРОБА АЛЬЦГАЙМЕРА 

    Ураженням головного мозку, спричинене порушенням продукції білка амілоїду (у головному мозку відкладається білок амілоїд, і в сірій речовині з'являються нейрофібрилярні клубки), що приводить до ушкодження нейронів мозку, зокрема тих, що відповідають за пізнавальні (когнітивні) функції.
   Ефективних методів лікування не існує, проте деякі ліки лише незначно уповільнюють прогресуючий розвиток хвороби.
ДЕМЕНЦІЯ 

    Зазвичай, вікове ураження нервової системи у третини осіб віком понад 80 років, що приводить до втрати інтелектуальних функцій.
    Симптоми: хворі погано запам'ятовують нещодавні події, не дбають про свій зовнішній вигляд, страждають від депресії і тривожних станів, уникають спілкування і навіть не можуть впізнати рідних і друзів, на пізніх стадіях розвитку хвороби вони часто прикуті до ліжка, страждають нетриманням сечі та калу.
      Причина хвороби: кілька перенесених інсультів, після хвороби Альцгаймера.

Порушення в Нервовій Системі: Альцгеймер, Деменція та Вегето-Судинна Дистонія
3. Нервові розлади
   Окрім нервових хвороб виділяють і нервові розлади. З усього вищесказаного нескладно здогадатися, що захворювання нервової системи неминуче спричинять за собою порушення нормальної роботи всіх інших внутрішніх органів. Причому ці захворювання можуть бути самими різними. В наші дні життя не втомлюється підносити сюрпризи — як приємні, так часом і не дуже. Одним словом, «нудьгувати» нервовій системі не доводиться — постійні емоційні навантаження, різні стреси, синдроми хронічної втоми.
Неврози 
   Характеризуються нав’язлививми, істеричними розладами психіки, а також тимчасовим зниженням розумової і фізичної працездатності. Пошкоджуючим фактором розвитку неврозу можуть бути одноразові і сильні психічні травми: скандали в родині, неприємності на роботі, смерть близьких людей і тварин. Але не менш небезпечними вважаються і дрібні побутові психотравми, які просто нашаровуються один на одного, як би накопичуючись в людському організмі. Саме дрібні і постійні психічні емоції є основною причиною неврозу. 
   Додатковими причинами викликають невроз можуть бути часті інфекції та хронічні захворювання внутрішніх органів, постійне вживання алкоголю, куріння, розумові і фізичні перенапруження. Не малу роль у виникненні неврозу відіграє спадковий фактор і виховання. Неврози можуть виникати у людей, які в дитинстві яких часто пригноблювали і у тих, хто жив в умовах надзвичайної опіки.
Неврастенія 
   Це функціональна хвороба периферичної нервової системи що характеризується нервовеим виснаженням, перевтомою. Виявлятися у людини неврастенія може по різному. До основних симптомів цього захворювання відноситься підвищена стомлюваність, часта і безпричинна зміна настрою, підвищена слізливість, відчуття душевного дискомфорту. У людей, що страждають цим розладом, може з'являтися роздратування на навколишні предмети, на гучний звук навколо, голоси, яскраве світло, різкі запахи. Нерідко в цю категорію можуть потрапити і люди, що оточують людину з захворюванням неврастенії. Будь-які дрібниці, навіть неправильно сказана фраза можуть послужити приводом для спалаху гніву. Неврастенію ні в якому разі не можна вважати легким захворюванням, вчасно не леченная вона може призвести до незворотних наслідків в організмі людини.
Депресія
   Це сталий і хворобливий стан організму, після усунення причин, які призвели організм до такого стану. Депресія може розвинутися після перенесених тяжких інфекцій, з-за великої кількості прийнятих лікарських препаратів. Якщо депресію не почати лікувати, то можна опинитися на обліку у лікаря психіатра. При депресії у людей може виникнути схильність до суїциду. Лікування даного захворювання тривалий і вимагає великої уваги і розуміння з боку родичів. Слід суворо дотримуватися всіх приписів і призначення лікаря. Оскільки багато препаратів, які використовуються для лікування депресії ні в якому разі не можна приймати разом з алкоголем.
Істерія 
    Характеризується переважанням емоцій над розумом. Тому в істериків неадекватна реакція на зовнішні подразники. При спостереженні за такими хворими лікарі дуже швидко помічають, що головна мета людини — гра на публіку. Удавано втратити свідомість або закотити істерику — улюблена справа. Раніше подібна поведінка вважалося ознакою поганого виховання, проте лікарі довели, що це достовірне свідчення серйозних проблем з нервовою системою. Подібний стан може супроводжуватися такими явищами, як втрата апетиту, нудота і блювота, патологічна зміна ваги, порушення нормального функціонування серцево-судинної системи. І навіть безпричинним на перший погляд підвищенням температури тіла, правда, незначно — 37,3 — 37,5 градусів.
Невроз 
   Нав’язливих станів характеризується сильним переважанням кори кінцевого мозку над емоційними центрами. У таких людей збіднені емоції та захоплення, постійне відчуття неповноцінності життя, схильність до сумнівів, нерішучість у діях, невпевненість у собі. Їм важко приймати будь-яке рішення, вони нескінченно аналізують свої вчинки. До речі кажучи, широко відомі суспільству фобії є не чим іншим, як нав'язливим станом. Тому ще велике питання, до кого варто поспішити, якщо у вас та чи інша фобія — до психолога, або ж невропатолога. Причому до нав'язливих станів відносяться і такі шкідливі звички, як обгризання нігтів, наприклад. Звичайно ж, окремі слабо виражені елементи нав'язливих станів можуть спостерігатися і у здорової людини, але звернути на них увагу все ж варто.
Психоз
   Пов’язаний з пошкодженням структур центральної нервової системи. Це такий вид психічного розладу, за якого хворий не може правильно оцінювати себе, навколишню обстановку, ставлення інших людей до себе, вчинки його грубо неправильні. Вони часто супроводжуються мареннями, галюцинаціями тощо. Маячення - ідеї, судження, які не відповідають дійсності, помилково обґрунтовані. Вони повністю оволодівають свідомістю хворого, не піддаються корекції шляхом переконання і пояснення. Хворий оцінює свої дії як правильні, активно бореться з противниками своїх ідей. Зміст маячення може бути найрізноманітнішим, але частіше за все трапляється маячення переслідування (хворі впевнені, що за ними слідкують з космосу, приватні детективи, агенти КГБ чи ЦРУ, сусіди), маячення збитків (хворі впевнені, що крадуть їх речі, хочуть вигнати їх з квартири), маячення впливів (зі сторони інопланетян, чарівників і т.д.). 
    Галюцинації - вперше описав Ж. Ескіроль. Він визначав галюціанта як людину, у якої існує переконання, що вона бачить, чує чи якось інакше сприймає нібито існуючий предмет. Видіння можуть бути страшними чи приємними, голоси можуть доноситися ззовні чи звучати всередині голови. Голоси можуть віддавати накази, сварити хворого чи коментувати його дії і т.д. У момент напливу голосів хворі не можуть протистояти їх наказам і здійснюють найрізноманітніші, нерідко кримінальні вчинки.

Чи справді нервові розлади можуть провокувати захворювання
https://www.youtube.com/watch?v=idBF50oyCK8

4. Профілактика нервових хвороб і розладів
   Щоб уникнути захворювань нервової системи, слід вчасно діагностувати та лікувати інфекції, вести здоровий спосіб життя, відмовившись від алкоголю і наркотиків, повноцінно харчуватися, уникати стресів і перевтоми.У разі виникнення будь-яких тривожних симптомів слід обов’язково звернутися до лікаря. Впливають на нервову систему недостатнє харчування, відсутність вітамінів, серцеві, ниркові та ендокринні захворювання.
   Профілактичними заходами, що запобігають виникненню хвороб нервової системи, є
• вчасно діагностувати та лікувати інфекції;
• щеплення від поліомієліту;
• уникати укусів кліщами;
• правильно використовувати антибіотики;
• уникати отруєння важкими металами (ртуттю, миш'яком, свинцем, вісмутом, марганцем тощо);
• вести здоровий спосіб життя, дотримання гігієни;
• обмежувати роботу з комп'ютером, тому що тривале навантаження спричинює судоми м'язів і порушення кровопостачання головного та спинного мозку;
• бути обережними з агресивними тваринами;
• відмовитись від тютюнокуріння (порушується нормальне співвідношення між збудженням і гальмуванням);
• відмовитись від алкоголю і наркотиків (речовини руйнують нервові клітини мозку, страждає й вегетативна нервова система);
• не споживати міцну каву та чай (призводить до надмірного збудження, коли нервові клітини виснажуються, що з часом може стати причиною стійкого їх гальмування);
• повноцінно харчуватися;
• повноцінний сон, бо недостатня тривалість сну супроводжується хронічною втомою, яка може призвести до нервових розладів;
• уникати травм;
• уникати стресів і перевтоми, негативних емоцій (страх, заздрість, образа, злість).

Відео для вашого гарного настрою. Бережіть свою нервову систему і нерви оточуючих )))
https://www.youtube.com/watch?v=0VqTwnAuHws&list=PL5D9951DA7E0E0DD4&index=5


Код доступу 358196
Шановні учні, використайте цей код, 
відкривши посилання
join.naurok.ua

Увага!!! Тест виконується 1 раз, всі відповіді що будуть надіслані пізніше - не зараховуються.
Тест активний до 26 березня до 20.00
Бажаю успіху.

Немає коментарів:

Дописати коментар